Geltonuoja palangės, mašinų stogai - pilna pribarstyta beržo žiedadulkių. Nors jau nemažai kalbėta apei alergiją žiedadulkėms, bet niekad nebus per daug naujos mokslinės informacijos.
Trumpai apie vadinamąsias kryžmines reakcijas. Kryžminė reakcija – tai tam tikram antigenui specifiško antikūno sugebėjimas atpažinti kitą antigeną, kai alergeninės molekulės yra artimų rūšių (pvz., varpinių žolių šunažolės ir miglės žiedadulkės). Dažniausiai aprašomos kryžminės reakcijos tarp augalų žiedadulkių ir maisto produktų. Alergenus sudaro daugybė įvairių alergeninių molekulių - komponentų. Dėl jų vyksta kryžminės reakcijos.Paminėsime kelias jų. Lipokalinas, Bet v 1 – karščiui neatsparus pagrindinis beržų žiedadulkių alergenas, veikiantis kryžminėse reakcijose su Rosaceae šeimos augalais, bet nesukeliantis labai stiprių alerginių reakcijų. Polkalcinas, Bet v 4 – karščiui neatsparus beržų žiedadulkių alergenas, kalcį surišantis baltymas, nesukeliantis labai stiprių alerginių reakcijų. Profilinas – karščiui jautrus panalergenas, kuris sukelia sunkias alergines reakcijas. Profilinų yra visose žiedadulkėse ir augaliniame maiste. Jis ir yra vienas svarbiausių alergenų vykstant kryžminėms augalinių maisto produktų reakcijoms. Pavyzdžiui, profilino ir Betv1 yra ir beržo žiedadulkėse, ir morkose, obuoliuose, kiviuose, abrikosuose, persikuose, kriaušėse, slyvose. Jei pacientas bus įsisautrinęs beržo žiedadulkėms ir šiems alergenų komponentams , jis negalės valgyti minėtų maisto produktų - pasireikš burnos alergijos sindromas. Comments are closed.
|
AutorėProf. R. Dubakienė - aukščiausios kategorijos gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorė, habilituota medicinos daktarė, turinti 40 metų stažą alergologijoje. Archyvas
October 2020
Kategorijos |