ALERGIJOS EKSPERTAS
  • Tinklarastis
  • Apie
  • Alergijos ABC
  • alergo.lt
  • Klauskite

Prof. Rūta Dubakienė

Augalų žiedadulkių ir maisto produktų sąsajos

26/3/2018

 
Atpažinkime šienligę
 
Atsisveikinus su šaltuoju metų palydovu - peršalimo ligomis, lengviau atsikvėps ne visi. Žiedadulkėms jautrius žmones jau ima kamuoti alerginė liga -- šienligė (polinozė).
Šienligė – tai liga, pasireiškianti nosies ir akių alerginiais simptomais, kuriuos sukelia įvairių žydinčių augalų žiedadulkės.
 Kas svarbu pavasarį ? 
 Šienligės pasireiškimo ypatybes nulemia geografinė šalies padėtis .Lietuvoje pavasario laikotarpiu žydi įvairūs medžiai,  Taigi  pagal tai, kurių augalų alergenai sukelia ligą, galima išskirti:  
- alergiją medžių žiedadulkėms. Ji ima varginti, kai pradeda skleistis medžių pumpurai. Lietuvoje pirmiausiai pražysta lazdynai, paskui -- alksniai, juodalksniai, baltalksniai, klevai, beržai, uosiai, ąžuolai (šie medžiai žydi vėliausiai);Apklausę žmogų, pagal kryžmines žiedadulkių ir maisto produktų reakcijas, gydytojai ir be mėginių gali nustatyti, kam jis jautrus.
Pavyzdžiui, jei žmogus skundžiasi, kad nutirpus sniegui jautrėja, ašaroja akys, prasideda sloga, galima klausti, ar jis valgo lazdyno riešutų. Jei ligonis sako, kad nuo jų graužia burną, aišku, kad jis bus jautrus ir anksčiausiai pavasarį pražystančio lazdyno žiedadulkėms.

Jei alergijos simptomai pasireiškia  balandžio pabaigoje klausiama ligonis ar valgo morkų, obuolių. persikų, abrikosų kivių  ir Jei nuo šių produktų žmogui graužia burną  – jis jautrus  beržo žiedadulkėms.
Alergologams žinoma, kad beržo žiedadulkėms jautrūs žmonės negali valgyti minėtų vaisių ir daržovių, nes pasireiškia burnos alergijos sindromas.


 

Augalai - pavasario alergijos pranašai

20/3/2018

 
 Pavasarį atbunda gamta, o su ja ir sezoninė alergija  -  alergija augalų žiedadulkėms, taip vadinamoji šienligė arba polinozė.
Primename, kad ji pasireiškia akių ir nosies simptomais.
Akių:
-  paraudimu ( parausta abi akys)
-  niežuliu,
-  ašarojimu,
-  vėliau paburskta akių vokai.
Nosies:
-  niežuliu,
-  čiauduliu,
-  vandeninga sloga,
-  nosies užburkimu.
Lietuvoje pirmieji sužydi lazdynai, alksniai, blindės.
 
Informacija apie žiedadulkių pasiskirstymą Europoje , taip pat ir Lietuvoje yra pateikiama 
www.polleninfo.org



Picture

Dar žinių apie aspirininę astmą

17/3/2018

 
Praeitame skyrelyje kalbėjome apie aspirininę astmą.
Ką dar reiktų apie ją žinoti?
Kaip minėjome, aspirininei astmai yra būdinga simptomų triada: recidyvuojanti nosies polipozė,  bronchinė astma ir nesteroidinių vaistų nuo uždegimo bei skausmo ir geltonojo maisto dažo tartrazinio  netoleravimas. Nebūtinai  visi šie 3  aspirininės astmos požymiai prasideda vienu metu. Kartais liga vystosi palaipsniui - vargina nesibaigianti sloga, ar net sinusitai, vėliau pradeda augti polipai, kuriuos pašalinus, jie vėl atauga, išgėrus aspirino ar kitų vaistų nuo skausmo išberia dilgėliniu bėrimu.
Dusulio priepuoliai atsiranda vėliau, o juos išprovokuoja ne tik vaistai, bet ir salicilatai  maisto produktuose, kurie išvardinti ankstesniame skyrelyje.
Pavyzdžiui, ligonis serga lėtiniu bronchitu, kurį paūmina virusinė infekcija ir kartais sukelia švokštimą,  LOR gydytojas nosyje pas jį aptinka polipus. Ligonis dar nėra   jautrus kokiems nors vaistams, tačiau išgėrus nuo temperatūros liepžiedžių arbatos, jį ištinka dusulio priepuolis. Taip pasireiškia aspirininė astma.
Aspirininė astma nėra paveldima, nors pastaraisais  metais tokiems ligoniams aptinkama genetinių leukotrienų sintezės defektų.
Ši astmos forma sėkmingai gydoma jai specifiškais antileukotrieniniais vaistais, bei kitais astmai skirtais inhaliatoriais. Antileukotrieniniai vaistai  jau 20 metų yra LIetuvoje, ir alergologai bei pulmonologai  sėkmingai jais gydo aspirinines astmas. Pirmasis sintezuotas   vaistas buvo zileutonas, dabar dažniausiai gydymui skiriamas  montelukastas. 

Aspirininė astma. Kokia tai liga?

11/3/2018

 

Bronchinė astma yra įvairių formų. Ji gali būti : alerginė ( atopinė) , nealerginė, profesinė, sukelta fizinio krūvio, aspirininė. Net 10 - 30 proc. sergančiųjų netoleruoja aspirino ir kitų priešuždegiminių vaistų nuo skausmo. Tokia astma vadinama aspirinine.
Svarbiausias astmos simptomas yra dusulio priepuolis arba sausas priepuolinis kosulys.
Aspirininė astma dar kitaip vadinama aspirinine triada.
Aspirininę triadą sudaro 1) bronchinė astma,
                                           2) recidyvuojanti nosies polipozė ( pašalinus polipus jie vėl atauga)
                                           3)nesteroidinių analgetikų netoleravimas - dusulio priepuolį tokiems ligoniams sukelia išgerti priešuždegiminiai vaistai, taip pat vaistai nuo skausmo: aspirinas, ibuprofenas , diklofenakas, indometacinas ir kiti.
Šie ligoniai netoleruoja geltonojo maisto dažo - tartrazino, kuris kaip dažiklis naudojamas maisto produktuose, draže, tablečių apvalkaluose ir kitur. Panašų efektą sukelia ir benzoatai, esantys mikstūrose nuo kosulio. Sergantys aspirinine astma turėtų vengti maisto produktų, turinčių salicilatų .


Maisto produktai, kuriuose yra daug salicilatų 
 Daržovės:
Ridikėliai, pomidorai, brokoliai, špinatai, batatai, avokadai, žalieji pipirai
 Vaisiai:
Abrikosai, nektarinai, datulės, razinos, raudonos vynuogės, apelsinai, mandarinai,vyšnios
 Uogos:
mėlynės, juodieji serbentai, slyvos, avietės
 Riešutai:
Migdolų, žemės, pistacijų, makadamijų, kedrinių pinijų
 Prieskoniai:
Paprika, kmynai, krapai, gastyčios, rozmarinai, karis
 Gėrimai:
Kava, arbata, raudonas vynas, likeris.

 Kita:
Grybai
Alyvuogės
Cikorija
Liepžiedžiai
Žilvičio žievė
 Aspirininė astma išsivysto dėl prostaglandinų ( leukotrienų) sintezės sutrikimo. Tai biologiškai aktyvios medžiagos randamos žmogaus organizme.

Nėštumas ir kitos alerginės ligos

9/3/2018

 
Kadangi alerginės ligos sparčiai plinta ir Lietuvoje yra nemažai nėščiųjų, kurios serga alerginėmis ligomis: atopiniu dermatitu, alerginiu kontaktiniu dermatitu, dilgėline, šienlige, alergine sloga, alerginiu konjunktyvitu  ir kitomis. Atkreipiu skitytojų dėmesį, kad kartais nėštumas gali pasireikšti alergine liga - dilgėline, taip vadinamoji " nėštumo dilgėlinė".
Paprastai visos alerginės ligos į nėštumo pabaigą aprimsta ir tai siejama su tuo, kad nėštumo metu gaminasi įvairūs hormonai.
Jei nėščioji, serganti kokia nors alergine liga iki nėštumo vartojo antialerginius vaistus, paprastai jie paliekami vartoti ir viso nėštumo metu, tačiau yra siūloma vaistus vartoti, kiek įmanoma mažesnėmis dozėmis.
Jei nėščioji yra alergiška nustatytiems maisto produktams, būtina juos eliminuoti ir laikytis dietos.

    Picture

    Autorė

    ​Prof. R. Dubakienė - aukščiausios kategorijos gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorė, habilituota medicinos daktarė, turinti 40 metų stažą alergologijoje.

    Archyvas

    October 2020
    September 2020
    July 2020
    June 2020
    May 2020
    April 2020
    March 2020
    February 2020
    January 2020
    December 2019
    November 2019
    October 2019
    May 2019
    April 2019
    March 2019
    February 2019
    January 2019
    December 2018
    November 2018
    October 2018
    September 2018
    August 2018
    July 2018
    June 2018
    May 2018
    April 2018
    March 2018
    February 2018
    January 2018
    December 2017
    November 2017
    October 2017
    September 2017
    August 2017
    July 2017
    June 2017
    May 2017
    April 2017
    March 2017
    February 2017
    January 2017
    December 2016
    November 2016
    October 2016

    Kategorijos

    All
    Alergija

    RSS Feed

Copyright © 2016-2018 Rūta Dubakienė
Powered by Create your own unique website with customizable templates.
  • Tinklarastis
  • Apie
  • Alergijos ABC
  • alergo.lt
  • Klauskite