Dailininkai, tai ta žmonių grupė, kuri nuolat susijusi su cheminėmis medžiagomis - dažais. Jų darbo aplinkoje pilna įvairių dažų: nuo ne tokių kenksmingų, kaip akvareliniai ar pastelės, anglis, iki pavojingų akrilinių ir aliejinių dažų, kurie džiūdami garuoja. Ten esantis amonis, surišėjai ir skiedikliaI agresyviai veikia kvėpavimo takus.
Cheminė alergija yra įgyjama ir yra tiesioginė priklausomybė ne tik nuo veikliosios medžiagos, bet ir nuo jos sąlyčio ekspozicijos. Jei ,tarsi apsėsti , kūrybingi dailininkai net miega savo studijose, tai ką bekalbėti apie jų sveikatą. Dažniausi yra pažeidžiami kvėpavimo takai ir oda. Kvėpavimo takams ypač kenksmingi lakūs organiniai junginiai, o taip pat formaldehidas, etilacetatas, ksilenas, metileno chloridas, glikolis. Jie sukelia ne tik alerginius : alerginį rinitą, sinusų skausmą, astmą, bet ir turi bendrą poveikį: depresiją, sumišimą, širdies plakimus , sąnarių ir raumenų skausmus, miego sutikimus. Dažų pigmentai , kurie suteikia spalvą ir yra sunkiųjų metalų druskos: nikelio sulfatas – žydra, mėlyna, kobalto chloridas - rausva, kalio dichromatas – geltona, oranžinė, parafenilendiaminas - juoda dažniausiai sukelia alergines odos ligas- alerginį kontaktinį dermatitą. Comments are closed.
|
AutorėProf. R. Dubakienė - aukščiausios kategorijos gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorė, habilituota medicinos daktarė, turinti 40 metų stažą alergologijoje. Archyvas
October 2020
Kategorijos |