Ne vieną nepaskiepytą sergantį alerginėmis ligomis ima nerimas - jei skiepysiuos ar nebūsiu alergiškas skiepui, ar neištiks manęs anafilaksinis šokas. Taigi ir plūsta pacientai pas alergologus.
Tad tenka paaiškinti tokius dalykus: 1. Europos Alergologų ir klinikinių imunologų akademija šių metų gegužės mėnesį yra priėmus bendrą sutarimą: alerginės ligos nėra kontraindikacija COVID-19 skiepams. Savaime suprantama, kad bendros rekomendacijos turi būti taikomos kiekvienu konkrečiu atveju, individualiai. 2. Pagal WAO ( World Allergy Organisation) , Pasaulinės Alergijos Organizacijos rekomendacijas, anksčiau buvusi paciento anafilaksinė reakcija yra didžiausias rizikos veiksnys, todėl tokius asmenis rekomenduojama skiepyti prižiūrint gydytojui alergologui . Tokias paslaugas teikia tretinio lygio alergologijos klinikos: Vilniaus universiteto Santaros klinikos bei Kauno Sveikatos mokslų universitetas. Lietuvoje laboratorinė alerginių ligų diagnostika neatsilieka nuo pasaulinių šios srities standartų.
Galime ištirti alergenų komponentus ne tik moksliniams tikslams, bet ir pasiūlyti visuomenei praktinius sprendimus. Trumpą informaciją pateikiu lentelėje. Kai kurie alergenų komponentai yra labai agresyvūs ir gali sukelti kraštutinę alerginę reakciją - anafilaksiją. Tad būkime budrūs. Didelės ir mažos anafilaksijos rizikos molekulės ( alergenų komponentai) Šaltinis Didelės rizikos Mažos rizikos Žemės riešutas Arah 1, 2, 3, 9 Arah 8, profilinas, CCD Lazdyno riešutas Cor a 8, 9, 14 Cora1, profilinas, CCD Graikinis riešutas Jug 1, 2 , 3 profilinas, CCD Soja Gly m 5, 6 , (4) profilinas, CCD Rosacea vaisiai Pru p3, Mal d3 Pru p1, Mal d1, profilinas, CCD Kviečiai Tri a1, Tri n19 profilinas, CCD Vištos kiaušinis nGald1, ovomukoidas nGal d4 lizocimas Konsultuodama mažuosius alerginėmis ligomis sergančius pacientus, supratau, kad jų tėvai labai domisi gydymo naujovėmis. Kai manę paklausė, ar jų vaikui, sergančiam alergine bronchine astma, tiktų biologinė terapija, paklausiau, ar jie žino kas tai. Pasirodo, kad jie suprato, jog biologinė terapija, tai ta pati specifinė imunoterapija, t.y. gydymas alergenais. Teko paaiškinti, kad tai visiškai skirtingi gydymo būdai.
Biologinė terapija – tai naujas gydymo būdas, kai nusitaikoma į atskiras imuninės sistemos grandis. Dabar ypač sunkiai bronchinei astmai gydyti sukurti vaistai, veikiantys įvairais molekules , pvz. interleukinus – baltymus, aktyvinančius įvairių tipų leukocitus. Interleukinai – tai grupė citokinų (išskiriančių baltymus ar signalines molekules), kurių veikimas pirmiausia pastebėtas leukocituose. Jie labai svarbūs žmogaus imuninėi sistemai. Jei jų trūksta, susergama autoimuninėmis ligomis, vystosi imuninis nepakankamumas, alerginės ligos. Interleukinus veikiantys preparatai vartojami žaizdoms, ŽIV, onkologinėms ir imunodeficitinėms ligoms gydyti. Trumpai tariant, kaip gydymo būdas, biologinė terapija, yra panaši į skiepyjimą. Įvairiais laiko intervalais į žmogaus organizmą ( kas dvi, keturias arba aštuonias savaites) yra suleidžiami tam tikri antikūnai, kurie nuslopina uždegime esančias molekules sergant sunkia bronchine astma. Vaikams toks gydymas kol kas dar nėra iki galo įvertintas. Ko gero, jums pasirodys šis klausimas gan keistas. Kas gi gali būti bendro tarp katės ir kiaulės? O bendrumų esama, ir net tokių, kad nepatikėsite. Juk ne veltui alergologija - ta keistenybių sritis, kuri kaskart mus nustebina.
Prieš geroką dešimtmetį aprašyta nauja alergijos mėsai forma. Pastebėta, kad kai kurie asmenys, kuriems pasireiškė alerginės reakcijos kiaulienai, nors tai pakankamai retas dalykas, buvo įsijautrinę ir katės serumo albuminui (Fel d 2). Pasirodė, kad šis katės alergeno komponentas kryžmiškai reaguoja su kiaulienos serumo albuminu (Sus s 1). Šis reiškinys pavadintas kiaulienos-katės sindromu. Įsijautrinimas katėms įprastai išsivystydavo jų savininkams įkvepiant kačių kailio dalelių.O suvalgius kiaulienos, apytikriai po 2 valandų, atsirasdavo dilgėlinis bėrimas. Kadangi albuminas yra labilus, t.y. neatsparus karščiui, vartojant tik labai gerai termiškai apdorotą kiaulieną, alerginių simptomų paprastai nebūna. LMA komisija yra įsteigusi " cOVID-19 komisiją, kurioje suburti vadovaujantieji srities specialistai. dėl kvalifikuoto COVID-19 infekcijos vertinimo, komentavimo ir naujausių žinių sklaidos bei kviestiniai mokslininkai parengė išsamų straipsnį apie koronaviruso infekcijos šaltinius, plitimo kelius ir tendencijas, visuomenės požiūrį ir galimus pandemijos suvaldymo metodus bei priemones. Ypač daug dėmesio skiriama naujai atsiradusiai galimybei – vakcinacijai, atskleidžiamas sudėtingas vakcinų tyrimų procesas, aptariamas jų saugumas ir veiksmingumas
Straipsnį „Lietuvos mokslų akademijos COVID-19 komisija apie pandemiją ir jos valdymą“ siūlau paskaityti LMA svetainės NAUJIENOSE http://www.lma.lt/ Prieš savaitę laiko JAV mokslinėje spaudoje paskelbta informacija, kad MInesotos universiteto mokslininkai sukūrė vaistą prieš COVID - 19 - elasmogen. Tai baltymas, blokuojantis SARS-CoV - 2 viruso spyglio antigeno receptorius. Jis yra gaunamas iš ryklių ir pasirodė labai efektyvus kovoje prieš naująjį virusą.
Taip pat neseniai atliktuose klinikiniuose tyrimuose nustatyta, kad naujieji biologiniai vaistai- tocilizumabas ir sarilumabas, kurių veikimas pagrįstas uždegimo slopinimu, sergančiųjų COVID-19 mirčių skaičių sumažino nuo 36 iki 27 procentų. Tikimasi, kad , kartu su intensyvia vakcinacija, naujieji vaistai palengvins kovą su koronavirusu.
Kviečiame naudotis! Ar pamąstėte kada, ar kilo jums klausimas – ar eglė sukelia alergiją? Bendrai paėmus, spygliuočiai alergiją sukelia labai retai. Dažnas pacientas pasiskųs pasivaikščiojęs po pušynus, gali pajusti akių niežulį, imti čiaudėti, pradeda bėgti nosis. Ir panašu, kad pamanoma apie pušų žiedadulkes, deja, jos per stambios, kad sukeltų šienligę, nes tik labai lengvos, smulkios, lakios, lengvai vėjo sklaidomos žiedadulkės gali tai sukelti.
Tačiau spygliuočiai visgi gali sukelti nemalonius reiškinius ir tai yra siejama su Kalėdų egle – puošnia, dabinta žvilgančiais žaisliukais, apjuosta spalvingomis girliandomis, dideliais burbulais ir smulkiais karoliais. Tai vadinamasis „Kalėdų eglės“ sindromas. Jis pasireiškia gan įprastai – panašu į susirgimą šienlige – ašaroja ir parausta akys, jas niežti, atsiranda užburkusi nosis, nebejaučiama įvairių kvapų. Prasideda varginantis kosulys, ima spausti krūtinę – trūksta oro. Pasibaigus Kalėdoms ir nurengus eglutę tokie reiškiniai dingsta savaime. Pastebėta, kad dažniau kenkia šviežios, o ne pastovėję eglės, kurios ką tik atvežtos iš miško. Pasirodo, kad svarbiausia šio reiškinio priežastis yra eglės spygliuose esantys pelėsiai, jų sporos. Todėl sumažinus namuose drėgmę, galima žymiai palengvinti simptomus. JAV apie 13%, Kanadoje – 7% žmonių turi „Kalėdų eglės“ sindromą. Dažnai tai asmenys, turintys įvairių kvėpavimo problemų. Dažniausi pelėsiai – jų sporos yra gerai žinomos Alternaria, Cladosporium, Aspergillus, Penicillium rūšys. Kanados mokslininkai aptiko net 53 pelėsių rūšis, kurios 70% atvejų buvo šio sindromo sukėlėjais. Natūralias eglutes pakeitę dirbtinės eglės taip pat sukelia nemažai nepatogumų: jose yra eilė sintetinių medžiagų, kurios dirgina kvėpavimo takus . Nors skiepai pasaulyje taikomi daugiau nei kelis šimtus metų, ir dar 1808 m. Vilniuje įkurtas vienas pirmųjų Europoje Vakcinacijos institutas, ženkliai padėjo lietuviams kovoti su infekcinėmisi ligomis, dažnas įtartinai žiūri į COVID-19 vakciną.
Priminsiu alergijos apibrėžimą – tai pakitusi, nenormali, iškreipta organizmo imuninės sistemos reakcija į aplinkoje esančias įprastines medžiagas. Natūralu, kad alergiški asmenys gali jautriau reaguoti į į įvairias vakcinas. Ir čia COVID-19 vakcina nėra kažkokia išskirtinė. Nors tai visiškai naujo tiko vakcina, kurioje nėra viso viruso, tėra tik viruso veiklioji dalis - transportinė RNR. Nebūtinai reakcijos į skiepus turi būti alerginės- alerginės reakcijos yra labai retos. Dažniau tai vietinės nealerginės reakcijos - patinimas, nedidelis temperatūros pakilimas. Tam, kad įvyktų alerginė reakcija, reikalingas pakartotinas vaisto ar vakcinos panaudojimas. Į pirmą pavartojimą, alerginė reakcija nevyksta. Išsigąstame, kai vaikas galimai užsikrėtė kirminais, nes mažasis kapsto smėlį, ima jį į burną. Bet ne tik žmones ar naminiai gyvūnėlius apninka kirmėlės – parazitinių kirminų turi ir žuvys. Tokia apvalioji kirmėlė vadinama – Anisakis yra svarbi maisto alergijų priežastis Todėl alergija, kaip mes galvotume, gali būti visai ne žuviai, bet būtent šiam parazitui. Yra pagamintas komercinis Anisakis alergenas, kuriuo galima nustatyti alergiją jam. Dažniausiai šis žuvų parazito alergenas sukelia dilgėlinę. Galiu pasidalinti savo konsultuoto paciento istorija. Atvykus pacientei, ji buvo išberta alerginiu niežtinčiu bėrimu, todėl jai nustatyta dilgėlinė. Nustatyti diagnozę nebuvo sudėtinga, nes visos alerginės ligos diagnozuojamos vizualiai. Pasirodo, pacientė dvi savaites Ispanijoje mėgavosi jūros gėrybėmis, valgė įvairias žuvis ir vieną gražią dieną atsibudo išberta, tarsi išlindus iš dilgėlių. Būtent jai ir nustatėme alergiją žuvų parazitui – Anisakis. Nors ji pati įtarė tik žuvį ir jūros gėrybes. |
AutorėProf. R. Dubakienė - aukščiausios kategorijos gydytoja alergologė ir klinikinė imunologė, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto profesorė, habilituota medicinos daktarė, turinti 40 metų stažą alergologijoje. Archyvas
October 2020
Kategorijos |